ژیلت، شناگر همیشگی اقیانوس آبی

برند ۱۱۰ ساله ژیلت، تیغ‌های اصلاحی که از همان آغاز برای اصلاح مؤثر، دور ریختن و دوباره خریدن تیغ‌ طراحی شد. علی‌رغم قیمت بالای محصولاتش د ر سراسر جهان ۶۰۰ میلیون مشتری وفادار دارد و ارزش برند آن به‌ تنهایی بالاتر از خودروسازی‌هایی چون فورد، تویوتا و..است. این شرکت موفقیتش را مدیون ورود مداوم به فناوری‌های جدید، تبلیغات احساسی و شنا کردن در  اقیانوس آبی است. در این مقاله سروش سیما به داستان برند ژیلت و عوامل موفقیت آن می‌پردازد.

داستان برند

کینگ سی‌ژیلت، شخصیت نوآور و مخترع که پیش از اختراع ژیلت، ۴ اختراع مختلف را به ثبت رسانیده بود. او که در خانواده تحصیل‌کرده و باسوادی زندگی می‌کرد در سال ۱۸۹۰ با ورشکستگی خانواده‌ش اش به فروشندگی روی آورد و مدرسه را ترک کرد. در سال ۱۸۹۴ در سن ۳۹ سالگی کتابی در مورد اقتصاد سرمایه‌داری نوشت که در آن خواستار حق امتیاز اختراعات خود شد. در این کتاب او از رویای خود می‌گوید که همه‌ی مردم از یک برند خریداری کنند و پیش‌بینی کرد سیستم رقابتی کنونی موجب افزایش گزافگری‌، فقر و جرائم می‌شود. هرچند که کتاب او هرگز مورد استقبال قرار نگرفت اما اندیشه‌های شگرف او را در مورد اقتصاد و کارآفرینی بیان می‌کند. در سال ۱۸۹۵ به فروشندگی سرهای بطری چوب‌پنبه‌ای پرداخت و از رفتار مصرف‌گرایی مردم در مورد سر چوب‌پنبه‌ای بطری‌های نوشیدنی درس جالبی گرفت. او می‌گفت مخترعباید چیزی را اختراع کند که مردم به آن احتیاج داشته باشند و آن را استفاده کنند! سپس آن را دور بریزند و دوباره آن را بخرند! مانند سر بطری‌ها؛ او این تفکر را به تیغ‌های اصلاح مردانه انتقال داد. تیغ‌های ارزان‌قیمت، دو لبه که به‌راحتی و محکمی بر روی دسته‌ای فلزی سوار است، قرار گیرند و اصلاح را برای همه‌ی مردان آسان‌تر و بهداشتی‌تر کنند. در سال ۱۹۰۱ با کمک ویلیام ماهر شرکت خود را در بوستون آمریکا تأسیس کرد؛ اما برای معرفی نوآوری خود، زمان بسیاری طول کشید تا موفق شود. تقریباً ۶ سال برای جذب حمایت پژوهشگران بهداشت و سلامت و سرمایه‌داران و سه سال برای موفقیت بزرگ در بازار، زمان بسیاری است که سرانجام به محبوبیت تیغ‌های قابل تعویض T شکل منجر شد.

ژیلت شناگر همیشگی اقیانوس آبی

علی‌رغم فروش انگشت‌شمار تیغ‌ها و خودتراش‌ها در سال ۱۹۰۳، نوآوری کینگ سی‌ژیلت در سال ۱۹۰۴ به میزان فروش بیش‌ از صد هزار رسید. خیلی سریع ژیلت توانست در اروپا محبوب شود تا جایی که در سال ۱۹۰۸، کارخانه‌هایی از ژیلت در کانادا، انگلیس، فرانسه و آلمان تأسیس شدند! این حالت ادامه داشت تا اینکه شرکت ۱۲ هزار دلار خسارت دید. ژیلت می‌خواست ورشکستگی شرکت تازه فعال را اعلام کند اما ویلیام، او را از این کار منصرف کرد و در قبال سرمایه‌گذاری مقابل ۹۰۰ هزار دلار ۵۰ درصد سهم ژیلت را به سرمایه‌گذار داد. ژیلت خیلی سریع نوآوری جدیدی به بازار عرضه کرد، خودتراش‌های ارزان‌قیمت و یک‌بارمصرف که به فروش بالای ژیلت کمک کرد. با شروع جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸، ژیلت طی یک قرارداد بزرگ با ارتش آمریکا توانست ۳۲ میلیون تیغ و ۳٫۵ میلیون دسته‌ی تیغ بفروشد؛ و سپس در سال ۱۹۲۲، خانواده‌ی سلطنتی ولز به‌عنوان حامی و مصرف‌کننده‌ی بزرگ ژیلت معرفی شد.

امروزه ژیلت شناخته‌شده‌ترین برند بین محصولات مراقبت شخصی در جهان است که در تیغ‌های اصلاح یک‌بارمصرف، محصولات مراقبت از پوست، ژل‌های اصلاح و زمینه… مالکیت آن در اختیار شرکت Procter & Gamble شرکت چندملیتی است که عرضه‌کننده مارک‌های بهداشتی، لوازم‌خانگی و زیبایی محصولات توسعه داده برند سازی است.

حدود شش‌صد میلیون نفر مشتری وفادار به محصولات Gillette که به‌راحتی تقریباً در همه قاره‌ها در سراسر جهان وجود دارند. این برند شبکه‌ای را به نزدیک به ۱۴۰ کشور مانند سریلانکا، نپال و بنگلادش گسترش داده است کارخانه‌های تولیدی خود را در تقریباً تمام کشورهای بزرگ مانند هند، چین، انگلستان و ایالات‌متحده آمریکا بازکرده و دارای شبکه توزیع بسیار سازمان‌یافته و قوی است که عملیات فروش را آسان می‌کند و مستقیم به خرده‌فروشی‌ها می‌رساند.

باورهای ژیلت او را برنده کرد

طی بیش از یک قرن گذشته ژیلت با فناوری‌های پیشگام خود در بهداشت و اصلاح مردان رهبر بدون رقیب در بازار است. کینگ سی‌ژیلت شرکت خود را بر این باور بنیان نهاد که همواره روش بهتری برای اصلاح وجود دارد و ما آن را پیدا خواهیم کرد. ژیلت طی عمر خود فناوری‌های مختلف درزمینه اصلاح با خطوط تولید گوناگون از تیغ‌های پلاتینی و دارای حسگر و همچنین محصولات مراقبتی چون افترشیو و دئودورانت ‌مای ژیلت که با جدیدترین فرمول‌های شیمیایی بروز می‌شوند را ارائه کرده است. شعار تبلیغاتی   Gillette «بهترین برای یک مرد» است و کیفیت بالا و جذابیت مردانه را درگرو استفاده از ژیلت معرفی می‌کند.

ژیلت شناگر همیشگی اقیانوس آبی

تمرکز بر تبلیغ احساسی رمز موفقیت ژیلت

ژیلت در سیاست‌های تبلیغاتی خود، میلیاردها دلار صرف می‌کند. به‌منظور فروش محصولات خود آن‌ها از استراتژی بازاریابی احساسی استفاده کرده‌اند. آگهی‌ها آرام و دلگرم‌کننده باعث احساس غیرقابل توقف می‌شوند. هویت نام تجاری با بازاریابی و فروش در ذهن ایجادشده است. این شرکت از تاکتیک‌های منحصربه‌فرد و متنوع برای حفظ مشتریان خود استفاده کرده است. با نگاه کردن به آگهی‌ها، می‌توانید اعتمادبه‌نفس و احساسات بی‌نظیر را در چهره مدل‌های مشاهده کنید و این روحیه خریدار را تغییر می‌دهد بازاریابی بر احساسات و نه محصول است.

کینگ سی‌ژیلت شخصاً در تبلیغات محصولاتش حاضر شد و با مردم صحبت می‌کرد. راه او برای فروش بیان این جمله بود او گفت اگر ماشین‌های ریش‌تراش خوب نبودند به شما پیشنهاد نمی‌دادم! بهتر است آن‌ها را امتحان کنید. او هزاران ژیلت رایگان به مردم هدیه می‌داد تا حرف‌هایش را اثبات کند. او می‌دانست که از میان کسانی که نوآوری وی را تجربه می‌کنند، عده کمی مجدداً از تیغ‌های قدیمی خود استفاده خواهند کرد. پس از چند روز، آن‌ها باید سری‌های جدیدی برای ژیلت‌های خود تهیه کنند.

ژیلت شناگر همیشگی اقیانوس آبی

اولین تبلیغ‌ها در سال ۱۹۰۵تصویر کودکی را که ژیلت در دست داشت نشان‌ می‌دهداو با این کار قصد سرمایه‌گذاری بر نسل آینده را داشت بیان این را داشت: از همین حالا، استفاده کردن از ژیلت را بیاموز.

در سال ۱۹۰۶ نیز تبلیغی با چهره‌ی جورج واشنگتن به اجرا گذاشت یک ماشین اصلاح دستی و یک ژیلت جدید در دست جورج واشنگتن. این تصویر پررنگ بیانگر این مفهوم بودند که ماشین‌های ژیلت، استقلال و آزادی را به شما هدیه می‌دهند.

اولین کمپین تبلیغاتی ژیلت برای تمرکز بر فروش تیغ به خانم‌ها اجرا شد. این کمپین در سال ۱۹۱۵ تبلیغ زنانه‌ای در مجله Harper’s Bazaar بانوان را تشویق کرد که از ژیلت استفاده کنند و ژیلت بلافاصله اولین تیغ مخصوص بانوان را با نام  Milady Décolleté ارائه کرد. طی این کمپینن و استقبال خانم‌ها از معرفی محصول فروش همچنان به رشد صعودی خود ادامه می‌داد و شرکت سالانه هفت میلیون ریش‌تراش می‌فروخت.

امروزه تبلیغات ژیلت از موفق‌ترین برندهای‌های جهان در تبلیغات بین المللی است، حضور ستاره‌های معروفی چون راجر فدررو، نیمار و مسی …همیشگی است. ژیلت با راه اندازی سایت MACH3.Com تبلیغات آنلاین محصول جدید خود را با آموزش مشتریان در مورد مزایای کالای جدید و نحوه استفاده از آن همراه کرد. هم‌زمان تبلیغات ۲۰۰ میلیون دلاری در رسانه‌ها به یاری کمپین آنلاین ژیلت آمد و سبب شد محصولی که تازه به بازارها قدم گذاشته بود در مدت کمتر از یکسال، به پرفروش‌ترین سیستم اصلاح صورت مردان در دنیا بدل شود.

ژیلت شناگر همیشگی اقیانوس آبی 

استراتژی‌های اقیانوس آبی ژیلت

این شرکت توانست در سال ۲۰۰۵، به ۷۰% سهم بازار برسد که بسیار شگفت‌انگیز است. Gillette متعلق به P & G است و درحالی‌که حتی بهترین شرکت بازاریابی در جهان نمی‌تواند فراتر از این میزان سهم بازار را به دست آورند،ژیلت این سهم را حفظ کرده است. Gillette دارای بسیاری از اهرم‌ها برای افزایش ارزش سهام است این اهرم‌ها با اخذ استراتژی صحیح همواره درست عمل می‌کنند تا این شرکت همواره در اقیانوس آبی شنا ‌کند. ۵ استراتژی موفق ژیلت را در اقیانوس آبی را مرور می‌کنیم.

ژیلت شناگر همیشگی اقیانوس آبی

۱- حاشیه سود بالا:

سهم بازار ممکن است ثابت بماند، اما این بدان معنا نیست که حاشیه سود ژیلت ثابت باشد. یک شرکت بازاریابی در بریتانیا اخیرانشان داد که باوجود قیمت خرده‌فروشی ۹٫۷۲ پوند برای یک بسته از چهار تیغه فیوژن، هزینه واقعی تولید و بسته‌بندی این محصول کمتر از ۰٫۳ پوند است. این حاشیه سود ۳۰۰۰٪ بسیار شگفت‌انگیز است. ژیلت این حاشیه سود بالای خود را مدیون تبلیغ احساسی‌اش است.

۲- هدایت سودآوری:

ژیلت Gillette Fusion را در سال ۲۰۰۶ باقیمت بالای ۴۰٪ بیش از قیمت mach 3، سه پیشنهاد قبلی خود را عرضه کرد. باوجوداینکه هر دو خط تولید سود قابل‌توجهی کسب کردند، چنین جهش قیمتی به این معنی است که ژِیلت منابع بازاریابی خود را برای تغییر مشتری خود از  mach 3به خط فیوژن سودآورتر انتقال می‌دهد. این تلاش‌ها مصرف‌کنندگان mach 3 را متقاعد کند که تیغه فعلی آن‌ها به‌اندازه کافی خوب نیست و بهتر است از فیوژن استفاده کنند زیرا طبق تحقیقات جدید دانشمندان آن‌ها برای پوست مردان ضرر کمتری دارند. ژیلت اکنون میلیون‌ها دلار برای رقابت محصولات خود باهم صرف تبلیغات و مقایسه‌های آنلاین می‌کند.

۳- هدایت ذهن مشتری:

طرفداران ژیلت ثابت هستند اما می‌توان کاری کرد که آن‌ها برای هر مسئله‌ای ژیلت بخرند. به‌عنوان مثال ژیلت بر کمپین‌های سرمایه‌گذاری می‌کند تا مشتریان را تشویق به استفاده از تیغ‌های خود بر روی قسمت‌های حساس بدن خود کنند. فیلم‌های تعاملی با پیام‌های قدرتمند مخاطب را با این تفکر همراه می‌سازد که تیغ‌های کارتریجی مخصوص بدن در عمق بیش‌تری موها را می‌تراشد. 

۴- تنوع محصول:

ارزش ۱ میلیارد دلاری برند مانع وارد به بخش‌های دیگر بازار نیست. Gillette برای سودآوری بیش‌تر کرم‎های اصلاح و دئوارت‎‌‌ و شامپو ورود کرد. تا جایی که ۵۰٪ سهم بازار کرم اصلاح در بسیاری از کشورها در دست ژیلت است.

۵- سرمایه‌گذاری محصول:

 اگر امروز بازار یخ‌زده باشد نشان از برنده بودن در فردا است. اکثریت قریب به‌اتفاق تبلیغات بازاریابی ژیلت صرفاً برای حفظ سهم فعلی بازار ژیلت نیستند. در سری دوم مجموعه تلویزیونی True Blood از HBO در سال ۲۰۰۹ مبارزات خیالی یک خون‌آشام تأکید بر آن دارد که چطور Fusion به‌عنوان بهترین بی‌هوش کننده برای ارواح به کار می‌رود.

استراتژی قیمت‌گذاری ژیلت

استراتژی قیمت‌گذاری Gillette به‌وضوح قیمت‌گذاری برتر است. بااین‌حال، کیفیت محصولات آن نیز بسیار بالا است. محصولاتی مانند Gillette Mach 3 و در حال حاضرGillette Mach 5 جهان را به طوفان کشانده‌اند. سطح قیمت فوم و ژل اصلاح ژیلت بسیار بیشتر از رقبای خود است، اما هنوز هم ژیلت توانسته است وفاداری مشتری خود را باارزش و سیاست‌های بازاریابی حفظ کند. امروزه افزایش وفاداری مشتری با افزایش قیمت واقعی آسان نیست. این شرکت از مصرف‌کنندگان خودخواسته است ارزش بیشتری از احساسات نسبت به هزینه برای ژیلت قائل باشند. سیاست ژیلت این است که مشتری را تشویق کند حداقل یک‌بار محصول خود را امتحان کند. این شرکت اطمینان دارد که پس از استفاده از این محصول باکیفیت بالا، مصرف‌کننده می‌تواند با سایر محصولات در بازار ناسازگار شود. هنگامی‌که خریدار از محصول خوشحال است، قیمت آن دیگر مطرح نیست.

ژیلت شناگر همیشگی اقیانوس آبی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *