تماس با ما

تهران، جردن، خیابان ناهید غربی، پلاک 57، ساختمان سروش سیما

74862

info@sorooshsima.com

ALIBABA پیشرو همیشگی در بستر سازی آنلاین برای عمده فروشی‌ها

Alibaba این غول خرده‌فروشی آنلاین چه طور همیشه روند پیروزی‌های خود را حفظ کرده و مدام در حال خریداری کسب و کارهاست. سروش سیما در ادامه بررسی داستان برندهای بزرگ، این بار به بررسی Alibaba که فعال‌ترین  شرکت آنلاین در بازارهای B2B است می‌پردازد. شرکت Alibaba در چین واقع است و 450 میلیون کاربر دارد و میزبان میلیون‌ها تاجر کوچک و بزرگ  است. کسب و کاری که سود امروزیش، از درآمد ۵ کشور توسعه یافته بیش تر است و گفته می‌شود که جا پای آمازون بزرگ گذاشته است.

جک‌ما یا MA YUN L موسس ALIBABA:

در سال 2017 ، جک‌ما با ثروتی بالغ 6/35 میلیارد دلار ثروتمند‌ترین مردچین  شد. ارزش شرکت او بالغ بر 265 میلیارد دلار و 450 میلیون مشتری در سراسر جهان دارد. تعداد کارمندان هولدینگ او 50092 هستند.جک‌ما در 20 سال آینده رویای کارآفرینی 100 میلیونی را در سر می پروراند.

جک‌ما یا به زبان چینی Ma Yun در شهر هانگژو چین در سال 1964 متولد شد. در دوران تحصیلش دانش آموز تنبلی بوده و نمرات خوبی کسب نمی‌کرد و مرتبأ در آزمون‌های ورودی مدارس و دانشگاه شکست می‌خورد. جالب است بدانید او در یافتن شغل نیز ناموفق بوده و بارها و بارها درمصاحبه های استخدامی رد شد. در آن دوران نهایت تمام کاری که توانست انجام دهد تبدیل‌شدن به معلم زبان انگلیسی بود. در سال  1995  وقتی جک‌ما  به عنوان یک مترجم به آمریکا رفت و برای اولین بار با اینترنت آشنا شد، متوجه شد هیچ سایت چینی زبانی وجود ندارد. این کنجکاوی همراه با شخصیت کوشا جک‌ما که اگر شیفته کاری می‌شد آن را درست انجام می‌داد باعث شد علی رغم اینکه هیچ تخصصی در کامپیوتر نداشت به کسب و کار اینترنتی روی آورد.

اولین کسب و کار اینترنتی جک‌ما:

اولین سایت اینترنتی او Chinapage  که  به «نشریه زرد چین» معروف شد. Chinapage به معرفی تولید کنندگان و محصولات چینی به  مخاطبان بین المللی می‌پرداخت. شرکت‌های چینی از کار او به سرعت استقبال کردند و در مدت 3 سال مبلغ 5 میلیون یوان معادل 800 هزار دلار درآمد داشت. او برای پیشرفت کار بسیار مصمم و با برنامه بود اما دولت چین نتوانست با او همکاری کند و مدام با بوروکراسی های اداری راه او را سد میکرد. سر انجام Chinapage  شکست خورد.

 تأسیس ALIBABA:

Chinapage برای جک ما تجربه مفیدی بود. ارتباطات گسترده با صنایع داخلی و خارجی و از آن سو  آشنایی با  پیشروان دنیای اینترنت چون جری یانگ، از بنیانگذاران یاهو باعث شد مجدداً تجارت الکترونیکی مستقل Alibaba در سال 1999 راه بیندازد. او مسیر خود را کمی تغییر داد و تجارت بین المللی را برای کسب و کارهای کوچک چینی آسان  کرد.

هدف گذاری ALIBABA:

در اوایل قرن 21، اقتصاد چین رشد دو رقمی را تجربه کرد. پیدایش تولید کنندگان کوچک و بزرگ و صادرات انبوه زمینه رشد را برای علی‌بابا  آغاز کرد. علی‌بابا  از ابتدا  مخاطبان عام و کوچک را هدف قرار گرفت. با طراحی ساده و جذابش  پلتفرمی برای کسبه‌ای که به دنبال فروش اجناس خود در هر کجای دنیا هستند شد. علی‌بابا  زنجیره گسترده ای از تولید کنندگان و مصرف کنندگان کوچک و بزرگ را به هم متصل کرد.

سهام داران ALIBABA:

Softbank crop که شرکت اپراتور تلفن همراه در ژاپن است با در اختیار داشتن 65/7 درصد سهام  بیشترین سهام از علی بابا را در اختیار دارد. دومین سهامدار بزرگ علی‌بابا کمپانی YAHOO گفتنی است. علی رغم سهم زیاد، این دو شرکت در کارها ي اجرایی دخالت زیادی ندارند.

5 گام اولیه که ALIBABA  برای رشد برداشت:

  1. از سال 1998 تا 2001، Alibaba توانست با ارائه اطلاعات رایگان برای تامین کنندگان، به سرعت درمیان آنان محبوب شود. زیرا در آن زمان شرکت‌های چینی تشنه رسیدن به اطلاعات جدید و مشتاق پیوستن به بازار الکترونیکی بودند. جک‌ما به طور مدام در این سال‌ها به نیازها و مشکلات SME ها رسیدگی می‌کرد و با ثبت نام رایگان آن‌ها مشتریان بسیاری برای‌شان پیدا می‌کرد. در سال 2000، پورتر اریسمن را به عنوان کارشناس خارجی در علی‌بابا استخدام کرد و با این کار توانست پلتفرم خود را هم به خارجی ها معرفی کند و هم از  تجارب آن ها را برای ارتقای سطح کارمندان خود استفاده کند.
  2. درگام دوم در سال 2002 توانست با ایجاد گواهینامه  TrustPas جلوی تخلف در خرید و فروش را در Alibaba بگیرد و محیط  امنی برای افزایش صادرات SME ها فراهم کند. Alipay  از این زمان شروع به رشد کرد.
  3. مرحله سوم در سال 2004 هنگامی اتفاق می‌افتد که Alibaba به دنبال توسعه بازارهای خارجی برای توسعه بازار تجارت الکترونیک بود. Tabao را ایجاد کرد که بزرگترین بازار خرید آنلاین در B2C است و توانست جایگاه  eBay را در چین بگیرد.
  4. مرحله چهارم بین سال‌های 2005 و 2007، یاهو چین توسط علی‌بابا خریداری شد در واقع،  با مالک شدن Alibaba ،yahoo توانست تا تمام عملیات معاملات را نظارت کند. پس از آن یک سیستم  موتور جستجو جدید تجارت الکترونیک را برایخود  ایجاد می کند. از آنجا، این شرکت شروع به ذخیره اطلاعات بیشترکرد و سپس توانست فضای ارتباط گسترده تر را برای شرکت‌های تجارت الکترونیک در جهان برقرار کند.
  5. در سال 2008، علی‌بابا دفتر تایوان را باز کرده و در این کشور مرحله پنجم آغاز می‌شود. در این زمان  شروع به بازبینی استراتژی‌های کسب و کار خود و متمرکز شدن در بازار B2C و C2C کرد.

شرکتهای ALIBABA:

گروه علی‌بابا  در حال حاضر دارای چندین سایت و شرکت است:

1. TAOBAO:

یک پلت فرم جامع برای خرید فروش‌های شخصی است. بازرگانان در Taobao Marketplace عمدتأ افراد و شرکت های کوچک هستند و بزرگترین بستر تجارت موبایلی   ازنظر ارزش افزوده ناخالص در سال2016 در چین است.

2. TMALL:

Tmall  که در سال 2008 راه اندازی شد عرضه کننده برندهای معروف مانند جی پی اس، نایک و اپل است.

3. ALIEXPRESS:

AliExpress  از 2010 یک بازار خرده فروشی جهانی است که مصرف کنندگان از سراسر جهان می‌تواند به طور مستقیم از تولید کنندگان و توزیع کنندگان در چین خرید کنند.

4. ALIBAB:

یک بازار عمده فروشی عمده برای تجارت جهانی است که شامل نمایندگی‌های تجاری، عمده فروشان، خرده فروشان، تولید کنندگان و SME های وارداتی و صادرات هستند. خدمات علی‌بابا   به شرکتها شاملترخیص کالا از گمرک، بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده، تامین مالی تجارت و تدارکات و پشتیبانی است.

5. 1688:

1688یکی از پیشگامان بازار آنلاین عمده فروشی  از سال 1999 است که خریداران و فروشندگان را در چین متصل می‌کند. فروش کلی کالا، پوشاک، الکترونیک، مواد اولیه، اجزای صنعتی و محصولات کشاورزی و شیمیایی را شامل می‌شود و یک کانال عمده برای بازرگانان در حال انجام تجارت در بازارهای خرده فروشی گروه علی‌بابا  به منظور تولید محصولات از عمده فروشان داخلی B2B است.

6. ALIMAMA:

Alimama که در سال 2007 راه اندازی شد، یک پلتفرم بازاریابی تکنولوژی محور است که  برندها را با استفاده از بستر‌های اینترنتی تحت ویندوز و اندروید قادر به اجرای برنامه های دیجیتال مارکتینگشان باشند.

ALIBABA CLOUD .7:

Alibaba Cloud مرکز محاسبات ابری Alibaba بزرگترین ارائه دهنده سرویس ابرهای عمومی در سال 2016 بوده است.  Alibaba Cloud مجموعه‌ای جامع از خدمات محاسبات ابری برای کسب و کارهای در بازار تجاری، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی ارائه می‌کند.

8. ANT FINANCIAL SERVICES B2B:

ارائه دهنده خدمات مالی متمرکز بر شرکت‌های کوچک و بزرگ و مصرف کنندگان است. ANT FINANCIAL SERVICES در حال ساختن یک اکوسیستم باز از تفکر و فناوری‌های اینترنتی در حال کار با دیگر موسسات مالی برای حمایت از نیازهای مالی آینده جامعه است. شرکت هایی که توسط گروه خدمات مالی تاسیس شده‌اند عبارتند از: Alipay، AntI Fortune، Zhima Credit

9. CAINIAO NETWORK:

شبکه Cainiao برای پاسخگویی به نیازهای پشتیبانی  در حال حاضر و آینده شرکتها  در بخش تجارت الکترونیک آنلاین و تلفن همراه اختصاص یافته است. این یک پلت فرم داده محور است که توانایی و قابلیت های شرکای تدارکات را برای انجام معاملات بین تجار و مصرف کنندگان در مقیاس وسیع، در اختیار می‌گذارد. ‌

ALIBABA بستر تبلیغات آنلاین در چین :

Alibaba بین سال های 2014 تا 2017 به طور میانگین 28/5 درصد از بازار تبلیغات آنلاین چین را بر عهده داشت و انتظار میرود تنها در سال 2018 سهم خود را به 34 برساند.
مزیت اول مزایده های در علی‌بابا  سیستم عامل‌های آن برای تمرکز کلمات بر کلیدی است. به طور خاص، علی‌بابا  عملکرد جستجوی خود را بسته است و به همین ترتیب، اقلام تنها می‌تواند در وب سایت های کنترل شده خود جستجو شوند. این حذف باعث می‌شود  فروشندگان از صرف هزینه های  بالا برای  حضور در موتورهای جستجوی خارجی صرفه نظر کنند و به تنهایی و با تبلیغ در علی‌بابا  با خریداران خارجی ارتباط برقرار کنند. با توجه به سطح بالای رقابت، قیمت ها به سرعت می‌توانند افزایش یابد. به عنوان مثال، آیتم‌های محبوب مانند لباس و لوازم آرایشی می توانند به قیمت 10 یورو در هر کلیک برسند.

رویکرد پیشرو ALIBABA:

جک ما، مانند همیشه پیشرو فکر می‌کند. در سال 2016 طی نامه‌ای به سهامداران خود اشاره کرد که تجارت الکترونیک به سرعت در حال تبدیل شدن به یک کسب و کار سنتی است و نشانه‌هایی از اشباع بودن آن وجود دارد بازیگردانان اصلی آن به زودی با چالش‌های بزرگی مواجه خواهند شد.

علی‌بابا  پس از راه اندازی  جریان‌های جدید درآمدی که مجموعه ای از داده‌ها، ابرسازی، هوش مصنوعی و سیستم‌های پرداخت را شامل می‌شود، به دنبال سازگار شدن با محیط جدید تجارت الکترونیک که درآن مرز بین تجارت آنلاین و آفلاین در حال از بین رفتن است. غول های بزرگ تجارت الکترونیک جهان مثل آمازون به دنبال باز کردن فروشگاه‌های فیزیکی و Walmart، حضور آنلاین خود را تقویت می کند. اما علی بابا به دنبال یک استراتژی جامع برای پیشرو ماندن است. علی‌بابا به دنبال ایجاد یک اکوسیستم خرده فروشی است که تجربه آنلاین را با لذت خرید فیزیکی ترکیب می‌کند. برنامه های پیشرو Alibaba که طی آنها جک ما با ارائه یک برنامه بلند پروازانه ادعا می‌کند که می‌خواهد طی دو دهه آینده، 100 میلیون شغل  را ایجاد کند برای رسیدن به این هدف، علی‌بابا برنامه های زیر را در حال پیاده سازی است.

  • Alibaba در یک همکاری استراتژیک با گروه بیلیان ( Bailian Group ) به دنبال گسترش کسب و کار خود در بخش خرده فروشی های فیزیکی هستند. براساس این همکاری، بزرگترین خرده فروشی از نظر تعداد فروشگاه‌ها یعنی Bailian به غول تجارت الکترونیک چین می پیوندد، تا با استفاده از تجارب و همپوشانی  یکدیگر در بخش فروش و سوددهی کسب و کار فروشگاه‌های فیزیکی فعال تر باشند.
  • طي 12 ماه گذشته، علي‌بابا با بازاريابان بزرگ دنيا مانند P&G، يونيليور و L’Oreal همکاري نزديکي داشته تا بتواند سيستمي به‌نام “يوني مارکتينگ” (Uni Marketing) را توسعه دهد. در واقع، هدف آنها ايجاد سيستم موتور مارکتينگي است که محرک آن ديتاست.
  • دانیل ژانگ، مدیرعامل شرکت علی بابا در سال 2017، گفت: ما بر این باوریم که آینده‌ی خرده‌فروشی نوین، یکپارچگی هماهنگ کسب و کار آنلاین و آفلاین خواهد بود و Hema نمونه‌ی اصلی این تحول در حال شکل‌گیری است. علی بابا ۱۳ شعبه فروشگاه‌های Hema را در چین تاسیس کرده است. این سایت‌های فیزیکی نیز در نقش مراکز تحویل سفارش‌های آنلاین عمل می‌کنند. کارکنان Hema اقلام سفارش آنلاین را که قرار است در کیسه تحویل سفارش بسته‌بندی شوند، اسکن می‌کنند. کالاهای بسیاری که قابل شناسایی با بارکد هستند، انبار شده‌اند و این بارکدها حاوی اطلاعات محصول و پیشنهاد‌ها برای خرید محصولات مشابه آن، برای مشتریان هستند. با استفاده از  این الگوریتم‌های  خرید، نرم‌افزاری علی بابا برای برنامه‌ریزی مسیرهای تحویل سفارش‌های استفاده می‌کند.
  • یکی از اولویت های کلیدی علی‌بابا  گسترش تجارت جهانی آن است. به عنوان بخشی از این ابتکار، این شرکت قصد دارد پلت فرم پرداخت تلفن همراه خود، Alipay را در اروپا راه اندازی کند. علی‌بابا  همچنین می‌خواهد بازار گردشگران چینی را که با اروپا سفر می‌کنند از طریق استفاده از Alipay به عنوان گزینه پرداخت ترجیحی در حین سفر، بدست آورد.

ارسال یک نظر