Go to Home Page Go to Blog

تبلیغات فرهنگی

تمامی کسب‌وکارها به دنبال آنند که  از تصاویر مفهومی و گویای هدف، در تبلیغاتشان استفاده می‌کنند. ایجاد یک تبلیغ فوق‌العاده  وجذاب امری خلاقانه است.  تبلیغات گذشته سعی داشت مفهومی را برای بیننده (مشتری) بگوید اما در تبلیغات مدرن، سعی بر این است مفهومی به صورت ضمنی به بیننده القا شود. مشتریان عصر حاضر از هوش تجاری بالایی برخوردارند. برخورد با آن‌ها کار آسانی نیست. تبلیغات موفق، تبلیغی است که بیننده با دیدن آن، به این نتیجه برسد که چرا به آن محصول نیاز دارد و تبلیغ موفق‌تر، تبلیغی است که حس نیاز محصول مورد نظر را در بیننده ایجاد کند. ایجاد حس نیاز در بیننده، مخصوصاً برای محصولات نو و جدیدی که به بازار راه پیدا می‌کنند، لازم است.

در ادامه به 25 نمونه از تبلیغات خلاقانه و الهام‌بخش در زمینه‌های گوناگون کسب‌وکار اشاره می‌کنیم که می توانید به اقتضای کسب‌وکار خود، از آن‌ها ایده بگیرید:

1. پیرایشگر موی بینی

در این تبلیغ از سیم‌های تلفن شهری به صورت خلاقانه‌ای در ترسیم محصول مورد تبلیغ و به شیوه‌ای کاریکاتورانه استفاده ‌شده‌است. تبلیعات بیلبوردی این فرصت را دارند تا با توجه به مکانی که نصب می‌شوند، از عوارض شهری بهره‌ای خلاقانه ببرند.

2.آدیداس

لزوماً بیلبوردهای بزرگتر، همیشه بهترین نیستند؛ اما سایز این بیلبورد، اجازه می‌دهد تا از راه دور نیز دیده شود و همچنین به واسطه ی این سایز است که منظور و هدف تبلیغ بهتر بیان می‌شود. آدیداس نیز همیشه با تبلیغات خلاقانه‌ای دیده می‌شود.

3. کرم شب نیوِآ

ترکیب شب، زیبایی ماه و تصویر اصلی محصول، به صورت ضمنی به زیبایی و زمان مصرف این کرم، اشاره دارد. بهره گرفتن از تضاد رنگ‌ها دراین تصویر، بسیار ماهرانه انجام گرفته است.

4. تبلیغات زیست محیطی

حتی کمک‌های کوچک، می‌تواند به حفاظت حیوانات کمک کند. کمک‌های مردمی در سازمان‌های حفاظت از محیط زیست یا حامی حیوانات، از اهمّیت به سزایی برخوردار هستند. سکه‌ها به کمک‌های کوچک و ترکیب آن ها به نجات حیوانات اشاره دارد.

5.آب نبات فلفلی

این تصویر نشان می دهد که آب نبات مورد تبلیغ، واقعاً گرم و فلفلی است.

6. تیغ مارتر

وجود قطعات پرندگان در پای تابلو، حاکی از شدت تیزی تیغ است.  بهره‌گیری از محیط طبیعی در طراحی تبلیغات، از دیدگاه متفاوت طراح نشأت می‌گیرد.

7.کینگ برگر

تبلیغ همبرگر ذغالی با رستورانی که به آتش کشیده شده‌است. دلیل معروفیت این برند، همبرگرهای ذغالی آن است و با این تصویر، هیجان و واقعیت تنوری و ذغالی بودن به تصویر کشیده شده‌است.

8. جیپ

آهو یا پنگوئن؟ تو تصمیم بگیر.

“شما آنچه را می‌بینید که می‌خواهید”

در این تبلیغ با ترکیب هوشمندانه‌ی تصاویر آهو و پنگوئن، به دیدگاه و قضاوت بیننده اشاره شده‌است.

9. آب شدن یخ‌ها

با نگاهی عمیق به تصویر این آگهی، که به آب شدن یخ‌ها و بالا آمدن آب اقیانوس‌ها به عنوان خطری برای مناطق مسکونی اشاره دارد. با دیدن نمای خانه‌ها در لابه‌لای یخ‌ها، نشانه‌ای از خطر به همراه دارد.

10. یوگا

این تبلیغ به اثر فوق‌العاده ی یوگا بر ستون فقرات اشاره دارد. تمرینات بدنی یوگا، به سلامت جسم توأم با روح تاثیر دارد. لذا انعطاف و سلامت ستون فقرات، به عنوان یکی از مهمترین اعضای بدن انسان، به تصویر کشیده شده است.

11. سایت کتاب صوتی پنگوئن

طراح این تبلیغ با ترکیب تصاویر نویسندگان بزرگی همچون شکسپیر و تداعی شکل کلّی هدفون، حس شنیدن کتاب را به بیننده منتقل می‌کند. (این آگهی در جشنواره ی بین المللی تبلیغ خلاقانه، برنده‌ی جایزه‌ی شیرطلایی شد.)

12. مک دونالد

مک دونالد همواره تبلیغات خلاقانه‌ای را به نمایش می‌گذارد. طراح این تبلیغ، با طراحی ظرفی از مواد اولیه، به تازگی مواد اولیه اشاره کرده‌است. لوگوی برند نیز به شیوه‌ای متناسب با صنعت غذایی در این تصویر جاگذاری شده‌است.

13. انقراض پنگوئن‌ها

در این تبلیغ، به صورت هوشمندانه‌ای به انقراض گونه‌ای از پنگوئن‌ها اشاره شده‌است. این تبلیغ با هدف بالا بردن آگاهی انسان‌ها از گونه‌ی در حال انقراض پنگوئن‌ها طراحی شده‌است. تبلیغات زیست محیطی معمولاً از طرف سازمان‌های مردم نهاد درخواست می‌شود.

14. آلودگی دریایی

آگهی از یک سازمان مردمی حمایت از محیط زیست که آلودگی دریا و خطر زیست محیطی را به اطلاع می‌رساند. با برچسبی بر روی قوطی، نوشته شده‌است :

“آنچه از دریا پیدا می‌کنید، فقط ماهی‌ها نیستند.”

همچنین در توضیحات طراحی این تصویر به فونت و رنگ بندی کودکانه که نشان از معصومیت دریا دارد، اشاره شده است.

15.هتل

تبلیغ هتل با ترکیب تصویری از صبحانه و تختخواب که نشان از مهیا بودن امکانات دارد، سبب آرامش خاطر مسافران می‌شود. این تبلیغ، طراحی شرکت آلمانی Publicis است. وی با این تصویر برای چشم‌های بیننده جشن به پا کرده‌است.

16. مجله ملی جغرافیایی کودکان

(national geography)

متخصصان جغرافیایی همواره در حال پیشرفت و کاوش هستند اما ممکن است کودکان امروزه که سرگرم فضای مجازی هستند، به آن توجه نکنند. آژانس تبلیغاتی FoxP2 با طراحی پرنده‌ی واقعی میان پرندگان مجازی (آبی)، میان تکنولوژی و طبیعت، پیوند ایجاد کرده‌است.

17. مخلوط کن

خلاقیت در ترکیب موز و توت فرنگی، گویای کارایی دستگاه مخلوط کن مورد نظر است.

18.چسب زخم

استفاده از قدرت هالک در بیان قدرت چسب زخم!!! بدون شک قدرتمندترین شخصیت جهان، می‌تواند تاثیر شگرفی بر اذهان بگذارد. فقط تصویر دست هالک و بدون هیچ متنی، می‌تواند به تنهایی قدرت را به تصویر بکشد.

19.وای فای

فقط به امواج وای فای در فنجان قهوه نگاه کنید. ظرافت طراحی و ترکیب آرامش یک فنجان قهوه با استفاده از وای فای مورد نظر، به خوبی قابل تشخیص است. این تبلیغ توسط آژانس تبلیغاتی Big Communications با مدیریت اجرایی دایلان باگ و مدیریت خلاق بیلی ماوهینی طراحی و اجرا شده‌است.

20.EXITO

اجازه ندهید آب داخل بطری، مزه‌ی محتویات داخل یخچال را به خود بگیرد. مواد غذایی مختلفی همچون سبزیجات، پیاز و ماهی، می‌تواند بوی نامطبوعی داخل یخچال ایجاد کند. تبلیغ مقابل مربوط به ظرفی شبیه یک لیوان است که با داشتن هفت لایه، طعم آب داخل را به خوبی حفظ می‌کند.

21. مداد SCRIBE

“از موجودات افسانه‌ای تا افسانه‌ای با مداد”

طراحی موجودی که جان بخشیده شده، نشان از کیفیت محصول مورد نظر دارد. آژانس تبلیغاتی Melborp، با تبدیل ایده به خلاقیت، از امکانات خلاقانه‌ی بی پایان این مداد خبر می‌دهد.

22.پیتزا و عشق

ایده‌ی طراحی این تبلیغ مبتنی بر استفاده‌ی جعبه‌های 100% قابل بازیافت و مواد اولیه‌ی کاملاً ارگانیک، توسط این رستوران است. جنگلی از کلم بروکلی و سایه‌ای از قاره‌های کره‌ی زمین، نشان از حفظ محیط زیست توسط بازمانده‌های این بسته‌بندی دارد.

23.فدرال اکسپرس : آمریکا- برزیل

تصویر تبلیغ این شرکت پستی (ارسال کننده ی بسته)، در عین سادگی سیستم انتقال بسته، به سرعت انتقال نیز اشاره دارد. این شرکت اکنون بین کشورهای چین- استرالیا و لندن- اسپانیا فعالیت می‌کند.

24. مکمل‌های غذایی بیوانرژی

شرکت ایتالیایی تولید کننده‌ی مکمل‌های سلامتی، در جهت نفع کاهش چربی‌های مضر، تبلیغی منتشر می‌کند. تصویر وحشتناکی از چربی که از یک قالب کَره خارج شده‌است، نشان از اهمیت ضررهای چربی های اشباع دارد. آژانس تبلیغاتی Alch1m1a ADV، طراح این تبلیغ می‌باشد.

25.مکمل‌های غذایی بیوانرژی

شرکت ایتالیایی تولید کننده‌ی مکمل‌های سلامتی، در جهت نفع کاهش چربی‌های مضر، تبلیغی منتشر می‌کند. تصویر وحشتناکی از چربی که از یک قالب کَره خارج شده‌است، نشان از اهمیت ضررهای چربی های اشباع دارد. آژانس تبلیغاتی Alch1m1a ADV، طراح این تبلیغ می‌باشد.

مشاهده می‌کنید که با

  • ترکیب طبیعت در تبلیغ،
  • المان‌های زندگی روزمره،
  • معضلات و مشکلات زیست محیطی،
  • ترکیب احساسات انسانی از جمله شنوایی، بینایی و ..

با موضوعات مورد‌نظر تبلیغ، می‌توان طراحی‌های خلاقانه و هوشمندانه‌ای برای بینندگان خلق کرد. مطالعه و بررسی تبلیغات شرکت های بزرگ تبلیغاتی که طرح‌های خلاقانه‌ای را در سطح بین المللی منتشر کرده‌اند، می‌تواند به وسعت و گستره‌ی دید طراحان تبلیغی بیفزاید.

امروزه تبلیغات پرسروصدای سنتی، کارایی گذشته را ندارد. مشتریان این دوره، از هوش بالایی برخوردارند و به معانی ضمنی هر تبلیغ، هماهنگی اجزا وجزئیات، توجه بسیار دارند. طراحان تبلیغ، باید با شناخت از دیدگاه مشتریان هر محصول، به طراحی کارآمدتر بپردازند.