بیت کوین را چه کسی ساخت؟

پس از گذشت ۱۰ سال از اولین روزی که بیت کوین معرفی شد، هنوز هیچ شخص یا موسسه ای به صورت رسمی به عنوان خالق این پول ارزشمند دیجیتالی معرفی نشده است. بیت کوین همان پولی است که پس از آمدنش طوفانی را در عرصه معاملات دیجیتالی به راه انداخت و اکنون آنقدر محبوب گردیده که دولت های سراسر دنیا به فعالیت این ارز در کنار ارزهای سنتی فکر می کنند.

بیت کوین

ساتوشی مرموز، اولین و بهترین گزینه برای طراحی بیت کوین

در همان روزهای نخست پس از معرفی بیت کوین شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو با انتشار ایمیل ها و اسنادی در خصوص ماهیت بیت کوین اذهان عمومی سراسر دنیا را به عنوان اینکه وی طراح و ابداع کننده بیت کوین است معطوف نمود. دلیل اصلی معرفی این شخص انتشار فهرستی از ایمیل های رمزنگاری شده بود که سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ منتشر می‌شد و گزارش های کلی در خصوص کار بر روی پروژه بیت کوین را معرفی نمود. بعد از سال ۲۰۱۱ وی با ارسال ایمیل مدعی شد که دیگر روی پروژه بیت کوین کار نمی کند و مشغول به ساخت پروژه های دیگری است. بعد از این تاریخ و در این اثنا افراد زیادی سعی در پیدا نمودن خالق این ارز مهم دیجیتالی کردند. کمپین ها و گروه هایی از علاقه‌مندان و همچنین اقتصاد دانان دنیا تلاش بسیار زیادی در پی یافتن خالق بیت کوین انجام دادند.

بیت کوین

اگر ساتوشی نبود، پس چه کسی می توانست؟

در سال ۲۰۱۶ بود که یک گزارش در بی بی سی پخش شد که در آن اذعان می نمود که فردی به نام کرگ رایت که یک دانشمند استرالیایی است با انتشار تعدادی مدرک خود را به عنوان طراح و خالق بیت کوین معرفی نموده است. مدارکی که شاید در روزهای اولیه این ادعا ارزش شنیدن و فکر کردن روی این ادعا را داشت؛ اما وی پس از گذشت مدتی اعلام نمود که جسارت و شجاعت معرفی خود را به عنوان خالقی بیت کوین در زمان فعلی را ندارد. یکی دیگر از فرضیه هایی که در رابطه با خالق این ارز دیجیتالی توسط یکی از کارمندان موسسه اسپیس ایکس مطرح گردید این بود که مدیر این مجموعه یعنی ایلان ماسک خالق این ارز دیجیتالی است. کسی که با دانش فناوری های نوین، دانش اقتصادی بالا و در اختیار داشتن ابزارهای جدید به علاوه استفاده از یک گروه خبره در کنار خود می توانست گزینه بسیار مطلوبی برای معرفی عنوان خالق بیت کوین باشد. ادعایی که ایلان ماسک شخصاً آن را تکذیب نموده است.

بالاخره سازنده این ارز پیدا می شود؟

کارشناسان متعددی که بر روی ساختار طراحی این ارز دیجیتالی کار کرده اند معتقدند که این محصول جوهره ذهن یک گروه برنامه نویسی حرفه ای است و قاعدتاً نمی تواند توسط یک فرد خاص طراحی گردیده باشد.

بیت کوین

آنچه جالب است این است که این ارز دیجیتالی که با ماهیت طراحی خود و عدم وابستگی به یک ساختار مرکزی مانند بانک به عنوان پشتیبانی کننده آن و نیز امکان معامله مستقیم به این افراد، محدودیت‌های پول های سنتی را از میان برداشته است، دلیلی را ایجاد کرده است که افراد زیادی در سراسر دنیا علاقه‌مند باشند که طراح اصلی این ارز دیجیتالی را بشناسند زیرا این ارز دیجیتالی که در بدو تولد خود ارزش پایینی داشت اکنون در زمره واحد های دیجیتالی چند ده هزار دلاری است. سازنده این ارز دیجیتالی هر کس که باشد تاکنون توانسته است سهم ۴۷ درصدی از کل بیت کوین های موجود در دنیا را در اختیار داشته باشد و این مورد را در ذهن تداعی کند که اگر این فرد تصمیم بگیرد که پول خود را وارد بازار کنند همه چیز این بازار را به چالش خواهد کشید.

کمپین های زیادی در سراسر دنیا با جوایز متعددی سعی کردند که خالق اصلی بیت کوین را پیدا کنند موضوعی که تاکنون محقق نگردیده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *